AGE OF EMPIRES 3

 2005 yılında piyasaya sürülen oyun efsane Age of serisinin 3. oyunudur. İlk iki oyuna göre çağ atlamış olan üçüncü oyun Amerika kıtasının yeni keşfedildiği dönemde geçiyor. İspanya, Almanya, Osmanlı, Rusya, İngiltere, Portekiz, Fransa, Hollanda gibi ülkeleri seçip yönetebiliyorsunuz. İster senaryoyu oynarsınız ister özel oyun oynarsınız ya da arkadaşlarınızla beraber multiplayer oynarsınız.
     Oyunun en sevdiğim özeliklerinden (www.oyunonerim.com) birisi müzikleri. Gaza getiren savaş müzikleri ve diğer müzikler şahane olmuş. Grafikler fena değil tatmin oluyorsunuz. Haritalara gelirsek hepsi Amerika'da olmak üzere 20 civarında harita mevcut. Custom Senario ile oyuncu kendi haritasını oluşturabilir. Ufak bir sorun var kontrol paneli ekranda çok yer kaplıyor umarım bir sonraki oyunda düzeltilir.
     Oyunda tecrübe puanı diye bir şey var. Bu puan siz oyun oynadıkça artar ve oyunda sizin işinize yarar. Bir başka önemli nokta açmanız gereken kartlardır. Bu kartları açıp oyun sırasında kullanabilirsiniz. Birazda kaynaklardan bahsedelim:
Yiyecek
-Tarlalar: En fazla 10 işçi çalıştırılabilir ve tarla geliştirilebilir.
-Hayvanlar: Bizon,tavuk, geyik, tavuskuşu, koyun, keçi, inek, ayı, balık gibi bir çok hayvanın etinden yararlanabilirsiniz.
-Marketten yiyecek satın alabilirsiniz.
-'Factory' niz varsa yiyecek üretebilirsiniz.
-Oyun esnasında kartlardan yiyeceğe tıklayabilirsiniz. Town Center'ınıza gelecektir.
Altın
-Orta ve yüksek rezerve sahip altın rezervlerinden altın elde edebilirsiniz.
-Son çağı atladığınızda 'plantation' kurarak altın üretebilirsiniz.
-Merketten altın satın alabilirsiniz.
-'Factory' niz varsa altın üretebilirsiniz.
-Oyun esnasında kartlardan altına tıklayabilirsiniz. Town Center'ınıza gelecektir.
Odun
-Ağaçlardan elde edebilirsiniz.
-Marketten odun satın alabilirsiniz.
-'Factory' niz varsa odun üretebilirsiniz. 
-Oyun esnasında kartlardan oduna tıklayabilirsiniz. Town Center'ınıza gelecektir.
Medeniyetler
Osmanlı: İşçiler bedava çıkar. Cami sayesinde köylüler ve duvarlar geliştirilir. En etkili silahı 'Great Bombard (Şahin Topu)' dır. En güçlü askeri 'Janissery (Yeniçeriler)' dir. 
İngiltere: Evler pahalıdır ama her ev yapımı sonucu bir işçi çıkar. En etkili silahı 'Congreve Rockets' dir. En güçlü askerleri 'Longbowman' ve 'Musketeer' dir.
Fransa: En pahalı işçi bu medeniyetindir ama aynı zamanda en güçlü işçi de bu medeniyetindir. Daha hızlı üretim yaparlar. En güçlü askerleri 'Cuirassier' ve 'Skirmisher' dir.
Portekiz: İşçiler çok hızlı çıkar. En güçlü askerleri 'Dragoon' ve 'Musketeer' dir.
Hollanda: İşçi limiti en az olan medeniyettir. Bu medeniyetin en önemli özelliği banka kurabilmesidir. Bankalardan sınırsız altın üretilir. En güçlü askerleri 'Carabineer Ruyter' Ve 'Nassau Halberdier' dir.
Almanya: 'Settler Wagon' adında işçileri vardır. Bu işçiler, normal işçilerden daha hızlı bina inşa edebilirler. En güçlü askerleri 'Prussian Needle Gunner' ve 'Uhlan' dır.
İspanya: Seçilen kartlar daha hızlı işleme konulur. Böylece daha hızlı gelişme fırsatı yakalanır. En güçlü askerleri 'Rodelero', ' Lancer' ve 'Pikeman' dır.
Rusya: İşçileri yavaş üçlü çıkar. Diğer medeniyetlere göre daha hızlı asker üretme özelliğine sahiptir. Diğer medeniyetler en fazla 5 asker birden üretebilirken, Ruslar 10 asker birden üretebilir. En güçlü askerleri 'Cavalry Archer' ve 'Grenadier' dir.
     Strateji manyaklarının kesinlikle oynaması gereken bir oyundur.  :D 
Adminin değerlendirmesi: 8.5/10
Minimum Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7/8
İşlemci: CPU 1.4 GHz 
Bellek: 512 MB RAM
64 MB Ekran Kartı