SIMCITY 2013

     2013 yılında Maxis tarafından piyasaya sürülen oyun Simcity 4 ün devamı olarak çıktı. Oyuna bölgemizi seçerek başlıyoruz (ova, dağlık, çöl, deniz kenarı vb.). Her bölgede birden fazla şehir ve 'Great Works' bulunur. Great Works bölgeye yapılan dev proje anlamındadır (Uluslararası havalimanı gibi). Şehir seçmek için alanın üstüne geldiğimizde orada bulunan yer altı kaynaklarını görürüz. Oyun başlayınca da ona göre maden işletmelerini kurarız. (www.oyunonerim.com)
     Oyunda yapacağımız ilk şey otoban yolunu şehrimize bağlamak. Bunu yaptıktan sonra yavaş yavaş toprak yoldan başlayarak diğer yolları inşa etmeliyiz. Yollardan sonra ev, ticarethane ve fabrika kurmamız lazım. Yeşil alan ev, mavi alan ticarethane, sarı alan fabrikayı temsil ediyor. Bundan sonra da kanalizasyon, su, çöplük, elektrik, itfaiye, emniyet, yeşil alan bunların hepsini dikkatli bir şekilde kurarak şehrinizi geliştirip nüfusunuzu milyonlara çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu oyunda ulaşım baya geliştirilmiş. Özellikle feribot olayı ulaşıma renk katmış. Bina geliştirmeye de yenilik gelmiş. Özel binaları paranız arttıkça ve şehriniz büyüdükçe olduğu yerde geliştirebiliyorsunuz ve binaya ek yapabiliyorsunuz.
     SimCity 2013 ü online da oynayabilirsiniz. Başkalarının açtığı haritalara katılıp beraber oynama şansınız var. Oyunun görselleri çok güzel fakat birçok şehrin sınırı dar şehri yeteri kadar büyütemiyorsunuz ve Simcity 4 de bulunan plaj kurmayı eklememişler o üzücü. Ama genel olarak şehir kurma hastalarının tabi ki de oynamaları gereken bir oyun. İyi eğlenceler  :D
Adminin değerlendirmesi: 8/10
Minimum Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: Windows XP, Vista, ve Windows 7/8.
CPU: Intel 2.0 Ghz Core 2 Duo işlemci, AMD Athlon 64 X2 Dual-Core 4000
RAM: 2 GB RAM.
Harddisk: 10 GB boş alan.
Ekran Kartı: 512 MB Nvidia 7800 ekran kartı veya daha iyisi, AMD Radeon HD 2x00 Intel HD 4000